• naše weby..
  • .

Město a pohyb

Město a pohyb Národní síť Zdravých měst ČR

Kraj Vysočina: Kraj pomáhá s osvětou v oblasti kvality ovzduší a změny klimatu

Osvěta v oblasti změny klimatu a ochrany ovzduší je nesmírně důležitá. Uvědomuje si to i Krajský úřad Vysočina, který v tomto směru podniká řadu kroků. Jedním z nich je také nově vytvořená sada informačních panelů na toto téma.

Jedná se o praktickou a přehlednou „výstavu“, která je skvělým osvětovým pomocníkem pro školy, úřady, knihovny či další zájemce, kterým ji kraj zdarma poskytuje.

Více info o městě

Název obce/města/regionu: KRAJ VYSOČINA
Příjmení, jméno: Navrátilová Eva
Organizace: Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství
E-mail: navratilova.e@kr-vysocina.cz
Téma: Výchova a osvěta k UR a globálním tématům
Environmentální vzdělávání a osvěta (informace, programy, akce a kampaně)

Popis a výstupy

Co bylo cílem? Co byly hlavní výstupy? Jaký byl průběh / kroky realizace?

Hlavním cílem je interaktivní naučnou formou přiblížit problematiku kvality a ochrany ovzduší a změn klimatu dětské i dospělé populaci.

V průběhu roku 2023 za tímto účelem Kraj Vysočina vytvořil soubor informačních nosičů k tomuto tématu, který lze dle zájmu doprovodit přednáškou.  Panely nabízejí přehledné a srozumitelné informace o znečišťujících látkách, jejich dopadech na zdraví i přírodu, a zároveň představují opatření, která mohou jednotlivci a instituce přijmout ke zlepšení stavu ovzduší či snížení dopadů klimatické změny. Konkrétně vzniklo:

• 34 rollupů a 20 panelů rozdělených do tematických podbloků, které lze půjčit i samostatně
  • A3 skládačka ""Ovzduší a jeho ochrana - Co možná nevíte!""
  • nástěnný kalendář příkladů dobré praxe 2025 - 2026 pro starosty.

Panely a rollupy představují ucelenou výstavu, kterou lze bezplatně zapůjčit zájemcům o danou problematiku.

Výstava odstartovala v říjnu 2023 v prostorách krajského úřadu a na ni navázaly další konkrétní osvětové akce Kraje:

• 2 prezentace na tematických konferencích (pro zástupce územních samospráv a pro učitele ZŠ, SŠ a zástupce NNO)
  • 3 běhy „Smokeman show“ pro studenty SŠ Gymnázium Jihlava, účastníky konference a zaměstnance KÚ o tom jak správně (ne)topit
  • seminář pro zástupce jednotlivých odborů KrÚ
  • zajištění účasti 11 zástupců úřadů vysočinských ORP na odborném kurzu Ekologického vytápění do Ostravy (VŠ Báňská).

Počínaje rokem 2024 byla výstava nabídnuta k zapůjčení školám, úřadům a knihovnám v kraji s cílem šířit osvětu s do nejširší efektem. Výstavu si v roce 2024 zatím půjčily 4 školy (1x ZŠ z Brna; 3x SŠ Kraje Vysočina) a 1 městský úřad. Současně byla výstava představena na celorepublikovém setkání zástupců středních škol, kteří se účastní soutěže ENERSOL.

Navazuje Váše aktivita/projekt na nějaký politicko-strategický dokument? Program zlepšování kvality ovzduší pro zónu Jihovýchod (Kraj Vysočina + Jihomoravský kraj)
Krajská koncepce EVVO
Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?

rollupy, panely - výstava

skládačka A3

oboustranný nástěnný A2 kalendář

Začátek aktivity: 01.03.2023

Rozpočet

Jaké byly finanční náklady na realizaci aktivity? [tis. Kč] 683
Jak byla aktivita financována?

Rozpočet kraje - odbor životního prostředí a zemědělství

Smokeman show byla financována z Projekt LIFE IP - Zlepšení kvality ovzduší (LIFE18 IPE/SK/000010)

Projekt je také spolufinancován Ministerstvem životního prostředí ČR. www.populair.sk

Detailní rozpis:

výstava + 2 000 ks skládačky: 290 tis. Kč
kalendář 500 ks 357 tis Kč
dotisk skládačky 4 000 ks 9,6 tis Kč
doprava zástupců ORP úřadů s agendou ochrany ovzduší na kurz ekologického vytápění 26 tis. Kč

Rizika, překážky a pozitivní okamžiky v procesu realizace

Jaké byly silné stránky Vaší aktivity/projektu při jeho realizaci? srozumitelná forma; množství konkrétních příkladů k Kraje Vysočina i ze světa; tipy pro jednotlivce/domácnosti/obce; hravá forma skládačky ověřující získané znalosti; zkompletování informací z výstavy s informacemi/zodpovězenými dotazy při komentování výstavy; možnost bezúplatného zapůjčení kompletní výstavy nebo její tematické části
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?

Poskytnutí dat propagátorem této problematiky Mgr. Jáchymem Brzezinou, Ph.D., vedoucí oddělení kvality ovzduší - Český hydrometeorologický ústav Brno

Spolupráce s Ing. Jiřím Horákem, Ph.D., alias Smokemanem včetně uspořádání smokeman show.

A spolupráce s kreativním grafikem panem Janem Morkusem.

Důležitá byla také podpora gesčního radního Ing. Pavla Hájka i vedoucí odboru paní Ing. Evy Horné.

Monitorování a evaluace

Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat?

Ano, půjčování výstavy pokračuje, plánujeme i další propagaci na setkání s realizátory EVVO a učiteli.

Na březen 2025 plánujeme krajskou konferenci příkladů dobré praxe technické ochrany ŽP (ovzduší a odpady)

Média, propagace

Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?

Tisková zpráva, článek v Havlíčkobrodském zpravodaji po zapůjčení výstavy městským úřadem, informace o vzdělávací show "Smokeman zasahuje" uvedena na krajském webu pro obce v rámci metodické pomoci v oblasti ochrany ovzduší

Aktéři

Název: Kraj Vysočina
IČO nebo jiný registrační údaj: 70890749
Adresa: Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava
Web: https://www.kr-vysocina.cz/

Další aktéři

Název:Smokeman show: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava - Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) - výzkumné energetické centrum
IČO nebo jiný registrační údaj:61989100
Adresa:17. listopadu 2172/15, 708 00, Ostrava – Poruba
Web:https://ceet.vsb.cz/vec/cs/smokeman-zasahuje/
Detailně zpracované dobré praxe

KRAJ VYSOČINA

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe

Web Město a pohyb obsahuje 276 příkladů dobré praxe ze 83 míst v České republice i zahraničí.